jazzman# 49925324

MULTIINŠTRUMENTALISTA ROMAN FÉDER !!!

14.08.2017

 ROMAN FÉDER  Popredný slovenský multiinštrumentalista, vyštudovaný herec, spevák a moderátor – Roman Féder. V úlohe hudobníka sa dostal do povedomia najmä vďaka vedeniu a pôsobeniu v dvoch veľmi úspešných slovenských jazzových formáciách –Bratislava Hot Serenaders a Funny Fellows. Roman Féder oslavuje okrúhle 50-tiny!

 

 

Narodil sa 19. augusta v Pezinku. Roman Féder vyrastal v rodine muzikantov a amatérskych hercov, čo malo naňho veľký vplyv. Už ako malý chodieval na husle do ľudovej školy umenia. Neskôr ho prilákal literárno-dramatický odbor, ktorý bol  ROMAN FÉDER  v Pezinku na dobrej úrovni, dokonca vyhrával aj celoslovenské súťaže. Nakoniec sa rozhodol študovať herectvo, ktoré úspešne dokončil na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a neskôr získal angažmán v divadle v Trnave. Potom sa presunul a pôsobil v Bratislave. Jeho život vždy tvorila symbióza hudby a herectva. O záľube v herectve svedčí aj jeho humorný prejav pri hudobných vystúpeniach. Roman Féder sa venuje predovšetkým swingovej hudbe 20-tych a 30-tych rokov. V minulosti bol členom renomovaného zoskupenia Bratislava Hot Serenaders a aktuálne pôsobí v nie menej známej skupine – Funny Fellows. Spoločným menovateľom oboch týchto zoskupení je autentický prejav starého jazzu vrátane dobových kostýmov a nástrojov. Okrem  ROMAN FÉDER  zamerania na dobový repertoár, sa snaží Roman Féder a skupina Funny Fellows o fúziu vlastných textov so zhudobnením prislúchajúcim old time a hot dance music. Často v takomto štýle zhudobňujú aj slovenské piesne, ktoré dostávajú nový dobový výraz. Okrem dobového prejavu sa snažia zachovať aj čo najvernejší technologický postup pri nahrávaní. Roman Féder s Funny Fellows cestuje po celom Slovensku a Čechách a podarilo sa im preraziť aj na medzinárodnej scéne – Rakúsko a Poľsko. Dosial najväčší úspech získali s albumom Karavána, ktorý získal ocenenie Esprit v roku 2014 za najlepší jazzový album roku v hlasovaní verejnosti. Koncom minulého roka prišli na slovenskú hudobnú scénu s ďalším albumom pod názvom Happy Feet (2016).

 

 

Zoskupenie má celkovo na svojom konte už 8 albumov. Okrem interpretácie  ROMAN FÉDER  starej tanečnej hudby sa Roman Féder venuje aj aktívnemu herectvu v rôznych divadelných predstaveniach a televíznych reláciách. Taktiež pôsobí ako moderátor v Rádiu Devín. Roman Féder je na Slovensku dôležitým interpretom tradicionálu, ragtimeu, hot dance music a swingu. So svojim kapelami v minulosti aj dnes zvyšuje povedomie a záujem o old time music, pričom jeho pozitívny a humorný prejav rozširuje dobrú náladu.

 

 

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Jún 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel