jazzman# 49925337

BUBENÍK PETER SOLÁRIK !!!

28.08.2017

 PETER SOLÁRIK  Popredný slovenský jazzový bubeník a pedagóg – Peter Solárik. Do povedomia sa dostal najmä ako člen a spoluzakladateľ významnej a úspešnej skupiny Nothing But Swing Trio. Vo svojej kariére spolupracoval s najvýznamnejšími jazzmanmi na domácej scéne a vďaka svojim schopnostiam je vyhľadávaným bubeníkom na rôzne spolupráce. V jeho štýle, ktorý je silne zakorenený v tradícii, sa inšpiroval vzormi ako Jeff „Tain“ Watts a Jack De Johnette. Aktuálne oslavuje 40 rokov!

 

 

Narodil sa 28. augusta 1977 v obci Slovenská Ľupča. V hudobnom smere sa už v útlom veku vydal po stopách otca, nakoľko aj on bol bubeníkom. Ešte ako mladý  PETER SOLÁRIK  chlapec si založil kapelu so staršími bratmi. Hudobné vzdelanie nadobudol na Štátnom konzervatóriu v Žiline, počas ktorého pôsobil v školskom big bande The Slovak Young Swing Generation, ktorý viedool Miroslav Belorid. Neskôr sa stal členom jazzrockovej kapely Chorá vrana, ktorá sa dokonca prezentovala na medzinárodnom festival Jazz Juniors. S touto formáciou sa objavil aj na slovenskom samplery Young Slovak Jazz. V roku 1977 sa stal členom známeho zoskupenia Swing Q. O rok na to založil spolu s prominentnými hráčmi na slovenskej jazzovej scéne – Klaudiusom Kováčom a Robertom Raganom kapelu Nothing But Swing Trio, ktorá sa výhradne zameriavala na odkaz jazzovej generácie 40-tych a 50-tych rokov. Vzdelanie si rozšíril na Pedagogickej fakulte  PETER SOLÁRIK  Univerzity Mateja Belu v Banskej Bystrici a neskôr sa stal členom významného zoskupenia pod vedením fenomenálneho slovenského kontrabasistu Juraja Grigláka – Bass friends. Okrem toho ešte pôsobil v Jazz Brothers Štefana Bartuša a v Triu Tomáša Gajlíka. Začiatkom nového milénia v roku 2001 účinkoval na Bratislavských jazzových dňoch a spolu so Slovak jazz quartet sa dostal na turné aj mimo hraníc Slovenska. V roku 2006 bol jedným zo zakladateľov známej jazzovej slovenskej kapely Bashavel v zložení Stanislav Palúch – husle, Róbert Ragan – kontrabas, Marcel Comendant – cimbal a Klaudius Kováč – klavír.

 

 

Okrem angažovaní sa v aktívnom koncertovaní, sa zapája do  PETER SOLÁRIK  formovania hudobnej scény, pričom je zakladateľom a umeleckým riaditeľom medzinárodného festivalu Percussion Summit. Taktiež sa venuje pedagogickej činnosti a to najmä na konzervatóriu Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. Peter Solárik je známe meno slovenskej scény, do ktorej výrazne prispel aj tvorbou svojich kapiel. Aktuálne naďalej aktívne pôsobí vo viacerých formáciách a objavuje sa ako hosť v rôznych projektoch.

 

 

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Jún 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel