jazzman# 49925268

SAXOFONISTA OLIVER LAKE !!!

11.09.2017

 OLIVER LAKE  Všestranný, prominentný, americký umelec, saxofonista, skladateľ, poet a maliar – Oliver Lake. Počas svojej viac ako pol storočia dlhej aktívnej kariéry sa zaradil medzi popredných amerických umelcov. Uznanie si získal najmä vďaka veľmi špecifickému a originálnemu kompozičnému prístupu, ktorý kombinuje súčasnú vážnu hudbu s jazzom. Jeho skladby mu priniesli aj niekoľko prestížnych ocenení. Lakeov herný štýl má základ v jazzovej tradícií a blues, ktoré kombinuje s free-jazzom a avantgardným, experimentálnym prejavom. Oliver Lake oslavuje 75 rokov!

 

 

Narodil sa 14. septembra 1942 v meste Marianna v štáte Arkansas. Hudbe sa venoval od malička, avšak so zameraním na bicie nástroje. K saxofónu sa dostal až po  OLIVER LAKE  dovŕšení 18-tich rokov. Štúdium ukončil bakalárskym titulom na Lincoln University v roku 1968. Nasledujúcu dekádu sa venoval najmä učeniu na školách. V tomto období sa stretol so zoskupením The Black Artist Group (BAG), ktoré sa stalo kľúčové pre jeho nasledujúci rozvoj. Viac ako 35 rokov spolupracoval s týmto združením hudobníkov, básnikov a maliarov. Spolu s ďalšími členmi organizácie BAG zostavil kvinteto, s ktorým sa usadil a koncertoval v Paríži dva roky. V roku 1975 sa presunul do New Yorku, kde sa aktívne zaradili do tzv. loft jazzovej scény. Oliver Lake počas svojej kariéry teda zažil  OLIVER LAKE  dve najživšie jazzové mestá, do ktorých kultúrneho diania mal aj on sám, čo povedať už v mladom veku. O rok neskôr po príchode do New Yorku založil spolu s etablovanými menami na newyorskej scéne zoskupenie World Saxophone Quartet. Za viac ako dve dekády si skupina vybudovala silne renomé v rámci free-jazzovej scény. V 80-tych rokoch sa umelecky odklonil od jazzu smerom viac k reggae so skupinou Jump Up, ktorá si získala pomerne veľkú popularitu. Nasledujúce dekády sa vrátil k free-jazzu s World Saxophone Quartet a ukazoval, že stále patrí k elitnej špičke v tomto žánri.

 

 

Nové milénium prinieslo aj nové projekty a Oliver Lake sa častejšie obklopuje sláčikovou zostavou, pričom výsledkom sú zaujímavé avantgardné prechody  OLIVER LAKE   medzi vážnou a jazzovou hudbou. V roku 2009 vydal album At This Time v spolupráci s uznávaným newyorským sláčikovým ansámblom String Trio of New York. Po 8 rokoch prichádza s ďalším albumom Right Up On (2017), tentokrát za prítomnosti sláčikového kvarteta – Flux, ktorý recenzovala aj naša redakcia. V súčasnosti Oliver Lake stále pokračuje v dlhej a úspešnej aktívnej kariére. Na Slovensku zatiaľ nikdy nevystupoval.

 

 

 

 

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Jún 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel