jazzman# 48888787

GITARISTA CHRISTIAN ESCOUDÉ !!!

25.09.2017

 CHRISTIAN ESCOUDÉ  Francúzsky gitarista s rómskymi koreňmi, ktorý sa preslávil najmä svojou unikátnou interpretáciou gypsy jazzu spojeného s be bopovým idiómom – Christian Escoudé. Jeho silnou stránkou je veľká virtuozita, jedinečné harmonické myslenie a moderný kreatívny prístup v prepájaní viacerých žánrov, pričom ústredným elementom jeho kompozícii je cit pre melodickosť. Christian Escoudé oslavuje úctyhodných 70 rokov!
Narodil sa 29. septembra 1947 v meste Angoulême. Christian pochádza z malej rodiny s manouche jazzovou tradíciou. Jeho otec bol taktiež gypsy-jazzový gitarista  CHRISTIAN ESCOUDÉ  s veľkým vzorom v Django Reinhardtovi, ktorý ovplyvnil aj Christiana. Otec ho začal učiť na gitare, keď mal 10 rokov. Už o päť rokov neskôr začal svoju hudobnú kariéru. V roku 1972 začal spoluprácu s triom v zostave Eddy Louiss, Bernard Lubat a Aldo Romano. Neskôr sa pridal k dvom popredným francúzskym jazzovým kapelám - Swing String System a Michel Portal Unit. V roku 1976 dostal špeciálne akademické ocenenie Prix Django Reinhardt. Koncom dekády nahral album s kvartetom John Lewisa a spolupracoval s menami ako Stan Getz, Bill Evans, Philly Joe Jones, Freddie Hubbard, Lee Konitz, Shelly Manne, či Elvin Jones. Od roku 1978 sa takmer každý rok účastnil a podieľal na organizácií festivalu De Samois, ktorý sa konal v rodisku Django Reinhardta. Začiatkom novej dekády vytvoril s John McLaughlinom duo formáciu, s ktorou koncertovali na turné v Amerike a Japonsku. Podnetnou spoluprácou v tomto čase bola aj formácia s Didier Lockwoodom, ktorá sa  CHRISTIAN ESCOUDÉ  neskôr rozrástla na trio po príchode Philip Catherinea. V roku 1989 si založil unikátne okteto, zložené až to 4 gitaristov. V 90-tych rokoch sa frekventovane pohyboval na americkej scéne a to najmä v New Yorku a Los Angeles, kde nahral aj kompozície Django Reinhardta s orchestrom. V roku 1998 sa začal uberať modernejším smerom kombinujúc jazz-rock s gypsy jazzom. V tomto duchu sa nesie aj album z toho istého roku A Suite for Gypsies, ktorý je venovaný rómskym obetiam v koncentračným táboroch. S príchodom novej dekády si v roku 2004 založil nový projekt The New Gypsie Trio – formácia troch gitaristov so zameraním na veľmi moderný, slobodný a otvorený hudobný koncept, ale s odkazom aj na svoje rómske hudobné dedičstvo.
V roku 2012 vydal zatiaľ najaktuálnejší album Christian Escoudé plays  CHRISTIAN ESCOUDÉ  Brassens, ktorý je venovaný francúzskemu spisovateľovi a hudobníkovi Georges Brassensovi. Zaujímavosťou albumu je aj hosť, obrovský talent, jedenásť ročný gypsy gitarista – Swan Berger. V súčasnosti aktívne pokračuje v koncertovaní, no v nahrávacom štúdiu sa objavuje už zriedkavejšie. Na Slovensku vystupoval v roku 1980 v rámci Bratislavských jazzových dní.

viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Máj 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel