jazzman# 55585801

ESTER LETÍ ZA MORE !!!

10.01.2014

ESTER LETÍ ZA MORE !!!

Na jar 2013 v Paríži robila mladučká speváčka Ester Wiesnerová príjímacie pohovory a skúšky na slávnu Berklee College of Music v americkom Bostone! Pohovory a skúšky dopadli na výbornú a Ester dostala pozvánku ísť študovať na jednu z najprestížnejších škôl sveta. Zohnala si peniaze na financovanie štúdia i života v Bostone a šla skúsiť a nájsť svoje šťastie! Čo ju hádam najviac prekvapilo bolo, že na tejto škole študujú aj "normálni" študenti, nielen tí s absolútnym sluchom či takí, ktorí majú napočúvané obrovské množstvo jazzových nahrávok.

 

Ester šla na Berklee s tým, že sa chce naučiť a zvládnuť to jazzové teoretické, základné - ako improvizáciu, harmóniu, sluchovú analýzu, hodiny spevu len s učiteľom, ansámbel – čiže zvolila si cestu od Adama. Ester si myslí, že na celej škole, hlavne zo začiatku, je najťažšie to, aby študenti našli rovnováhu medzi učením a zháňaním kontaktov. Lebo učenia je toľko, že sa dá stále iba učiť, ale komunikovať s ostatnými študentami, prípadne si s nimi zahrať a byť sociálne činný – to je najdôležitejšie! Je to hlavne o kontaktoch!

 

Profesori, s ktorými sa Ester stretla, či ju učili alebo sa s nami iba porozprávala bolo samozrejme veľa. Jeden z najznámejších je vibrafonista Gary Burton, s ktorým sa Ester stretla a rozprávala niekoľko razy, Stephen Dale bol pre ňu jeden z najdôležitejších pedagógov, ktorý Ester učil harmóniu, za spev to bol Peter Eldidge (člen skupiny New York Voices), Maggie Scott je tiež pedagogička pre spev, či Allison Wedding – ku ktorej bude Ester chodiť na spev v druhom semestri. Je tam veľa vynikajúcich pedagógov a Ester si myslí, že je veľmi ťažké byť dobrým pedagógom, ktorý vie nájsť v tom študentovi toi dobré a podporiť ho v tom! Zároveň ho motivovať a pritom nepremotivovať!

 

Na záver musím prezradiť, že Ester na Berklee študuje na samé Áčka (najvyššie hodnotenie za skúšky a práce), už sa veľmi teší na ďalší semester a všetko nasvedčuje tomu, že bude študovať aj tretí semester. A to všetko vďaka súkromnému sponzorovi zo Slovenska, ktorý si nepraje byť menovaný! Držíme Ester Wiesnerovej všetky palce na jej ďalšom štúdiu a pobyte za veľkou mlákou!

 

Toto a ešte ovela viac si vypočujete v relácii Jazzový klub Rádia Devín, v piatok 10.januára 2014 o 21.hodine. Ester Wiesnerová totiž prijala moje pozvanie do tejto relácie!


Patrick ŠPANKO

Diskusia

« Máj 2026
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel