jazzman# 50114197

11.JAZZ FESTIVAL STEYR 2017 – IZRAELSKÝ DOTYK !!!

16. - 19.3.2017, Altes Theater Steyr, A
01.04.2017

 OMER KLEIN V polovici marca 2017 sa po roku znovu konal Steyr Jazz Festival, ktorý v regióne Steyr a širokého okolia, plní potrebnú jazzovú osvetu a tento rok už po jedenásty raz! Organizátorom je Peter Guschelbauer, majiteľ firmy Sounddesign Austria, pod ktorú patria tri vydavateľstva (najznámejšie je Alessa Records), nahrávacie štúdiá pre audio i video, firma pre ozvučovanie (zvuk a svetlo), ... Tento veľký milovník a fanúšik hudby – jazz & blues, popri mnohých aktivitách, organizuje aj koncerty, či práve tento festival! Po vlaňajšom jubilejnom 10. OMER KLEIN TRIO ročníku prišlo tento rok k malému zoštíhleniu, čo sa týka počtu vystupujúch formácií.

 

Všetky skupiny vystupujúce na festivale by sme mohli kľudne rozdeliť do dvoch skupín – izraelská a tie ostatné! To pretože na festivale vystúpili až 4 skupiny z Izraela, čo z celkového počtu 9 je dosť vysoké číslo. Pred dvomi rokmi pozvali totiž zástupcovia izraelskej kultúry Petra Guschelbauera spolu s ostatnými promotérmi jazzových koncertov do Jeruzalema na showcases izraelských skupín. Celkovo sa ich predstavilo takmer 30 a jednotliví promotéri si pozreli ich vystúpenia a potom ich KLAŇAČKA samozrejme postupne pozývajú na svoje koncerty či festivaly. A tak sa stalo, že teraz sme na festivale privítali 4 formácie, ktoré takto reprezentujú Izrael.

 

Celý festival otvoril vo štvrtok 16. marca 2017 izraelský skladateľ a klavirista Omer Klein (* 1982), ktorý však už dlhšiu dobu žije v Nemecku. Štylisticky je inšpirovaný aj vplyvmi mimo jazzu ako je napríklad tradičná hudba svojej orientálnej kultúry. S klavírom začal keď mal 7 rokov a zaroveň zložil aj prvé skladby. Študoval na Vysokej škole umenia Thelma Yellin a v 16. rokoch mal už prvé koncerty. V roku 2005 odchádza študovať do USA do Bostonu na New England Conservatory HADAR NOIBERG k Danilo Pérezovi, potom sa presťahoval do New Yorku a postupne tu spolupracoval s takými menami ako Joel Frahm, Mark Feldman, Clarence Penn, Ben Street, Meshell Ndegeocello, Jason Lindner, Avishai Cohen, Donny McCaslin a Jaleel Shaw. V roku 2006 vydáva svoj prvý album – ako duo s kontrabasistom Haggai Cohen-Milom a potom ďalších šesť už pod svojím vlastným menom. Aj na Jazz Festival Steyr prišiel spropagovať svoj najnovší album Sleepwalkers, ktorý vyšiel iba mesiac pred jeho HADAR NOIBERG TRIO vystúpením na festivale. Musím povedať, že vystúpenie Omer Klein Tria bolo pre mňa zo všetkých izraelských skupín tým najslabším. Bolo veľmi akademické, profesorské, prinieslo málo vzruchu. Zato na záver vystúpenia bolo vzrušenia až veľmi veľa, pretože so skladbou Yemen predviedlo trio zbytočný a lacný cirkus ako v hudbe, tak i na pódiu.

 

Ďalším izraelským formáciám patril sobotný celý večer. Otvorila ho HADAR + TAL MASHIACH skladateľka a flautistka Hadar Noiberg, ktorá prišla aj so svojím triom. Vo februári 2016 dokonca takmer utajene vystupovala so svojím triom na boteli na bratislavskom Dunaji. Za to však som ju krátko videl a počul na showcase na jazzovom veľtrhu Jazzahead! 2016 v Brémach a teraz nedávno na rakúskom jazzovom festivale v Leibnitzi. Vždy hrala so svojím triom, avšak s iným obsadením za bicími a na kontrabase. Hadar Noiberg cez svoju flautu prináša hudobné posolstvo Blízkeho východu, ktoré mieša s improvizovaným americkým jazzom a euróskou klasickou SHACHAR ELNATAN hudbou, či rytmami Severnej Afriky a Blízkeho východu. Teplý a romantický sound, s jednoduchými melodickými linkami, častokrát s repetitívnym motívom, dáva vyniknúť nielen jej sólistickým chúťkam. Hadar Noiberg Trio vie dať najavo vášeň i silu, avšak po určitom čase pôsobí vystúpenie tohto tria až veľmi jednoducho, skladby sú v rovnakej tónine a bez väčšieho vrzušenia. Ale obecenstvo si vypýtalo dokonca prídavok.

 

Ako druhý sa v sobotný festivalový večer predstavil izraelský skladateľ JULIA BILAT a gitarista Shachar Elnatan (* 1995) so svojím kvintetom. Shachar patrí k nastupujúcej mladej izraelskej vlne jazzových hudobníkov, ktorí nasledujú svoje veľké vzory ako Avishai Cohen, Omer Avital, Rotem Sivan, ... Pre svoj hudobný rozvoj mal doma doslova ideálne podmienky – otec ho ako 6-ročného začal učiť hrať na gitare prevažne jazzové a rockové skladby z domácej audio zbierky a jeho matka hrala vo vlastnej country kapele na husle. Počas štúdií v Jeruzaleme a Tel Avive bol obklopený väčšinou východnou a arabskou hudbou, ktorá mala veľmi rozhodujúci SHACHAR ELNATAN QUINTET vplyv na jeho hudobný rozvoj a orientáciu do budúcnosti. V 17-tich sa presťahoval do New Yorku, kde si ho razom všimol Avishai Cohen a zaradil ho na kompiláciu mladých izraelských jazzových skupín za rok 2014. Na svojom debutovom albume One world, ktorý je plný dojmov z cestovania, nám Shachar predstavuje svoje vlastné kompozície. Takisto aj na festivalovom vystúpení predviedol so svojím kvintetom vlastné skladby, v plnom sústredení sa nie na dlhé úseky, ale práve naopak na štruktúrovaný materiál, plný dynamiky, rôznych harmónií, viachlasov, zvratov, poetičnosti. Ako hovorí samotný Shachar Elnatan, ...“každá OMRI ABRAMOV pieseň je odrazom pocitu, tanca a inšpiratívneho okamihu.“ Na pódiu si veľmi dobre rozumel, v unisonách alebo dopĺňaní, s Juliou Bilat, ktorá hrala na violoncello. Jednoducho táto hudba vyvierala priamo zo srdca a bolo to na nielen cítiť, ale aj aj vidieť!

 

Sobotný večer uzatváralo vystúpenie formácie Niogi, taktiež z Izraela. Jeho kostru tvoria dvaja reprezentanti úplne iných generácií – mladý saxofonista a hráč na EWI GUY SHKOLNIK Omri Abramov a skúsený klavirista a hráč na klávesové nástroje a seaboard Guy Shkolnik. Toto inštrumentálne kvarteto hrá pôvodné skladby svojich dvoch protagonistov, kombinujúc pritom akustické nástroje a rôzne syntezátory a elektrické zvuky. Ich debutový album vyšiel v roku 2015. Niogi si vlastne vybojovali svoj akýsi výklenok pre seba. Robia to prostredníctvom hudby, ktorá je v oceánoch, jemným akordickým vrstvením a širokými melodickými zmenami, pričom nezabúda ani na príťažlivé rytmické toky. Ich hudba je pre poslucháča jednoducho príťažlivá až magická, veľmi farebná s krásnymi náladami a dlhými plochami. NIOGI Očarí hádam každého. Najviac však zaujala 5-dielna suita Images z autorskej dielne Shkolnika. Hádam krajší a emočne vypätejší záver celého festivalu sme si nemohli ani viac želať!


viac fotiek  Patrick ŠPANKO

Diskusia

« Júl 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel