jazzman# 48914157

JAZZWOCHE BURGHAUSEN 2017 – SÚŤAŽ MLADÝCH TALENTOV !!!

21.3.2017, Stadtsaal, Burghausen, D
29.03.2017

 FAZER 48. ročník festivalu Jazzwoche Burghausen 2017 sa začal v utorok – a to finále súťaže, konala sa po 9-ty raz, mladých talentov. Odborná porota počúvala anonymne 74 príspevkov, z ktorých do finále postúpilo päť. Súťažilo sa o o 5.000 €, 3.000 € a 1.000 a pre najlepšieho sólistu o ďalších 1.000 €. Odborná porota v zložení: Prof. Joe Viera (predseda), Roland Spiegel, Ralf Dombrowski a Reinhard Köchl to ani tento rok nemala ľahké. BASS TUBATION

 

Súťaž otvorilo nemecko-talianske kvinteto Fazer, ktoré vo svojom nástrojovom obsadení malo dve sady bicích nástrojov s bohatými perkusiami, basgitara, gitara a trúbka. Ich pôvodný repertoár bol celkom napínavý, objavil sa silný španielsky motív či latinsko- ANTOINE SPRENGER QUARTETT americký. Dokonaláu súhra i mladícke nadšenie sa miešala s profesionálnym prístupom k jednotlivým hudobným témam, čo kapele vynieslo 3. miesto v súťaži!

 

Bass Tubation z nemeckého mesta Darmstadt zaujalo v obsadení kvinteta pôvodnou suitou, ktorá mala všetko, čo poriadne suita má mať: zápletku, rozuzlenie i vyvrcholenie a to na pôdoryse rôznych hudobných korenín: rock, funk a jazz. Bola majstrovsky zvládnutá s množstvom dlhých tónov, elektronických zvukov a efektov TRIO DE LUCS a takisto s bohatým arzenálom hudobných nástrojov. Rysoval sa mi víťaz súťaže! Ale porota bola inej mienky – prisúdila im 2.miesto!

 

Tretia súťažná formácia bola opäť kombinovaná z hráčov z dvoch krajín – Nemecka a Francúzska. Antoine Spranger Quartett feat. Johannes Mann sa predstavil hneď od FILIPPO VIGNATO TRIO prvých tónov veľmi razantne, pričom prým hral barytón saxofón Daniela Bucha, či neskoršie jeho klarinet. Veľké nasadenie, vyvážená dramaturgia a skvelé individuálne výkony – to boli hlavné tromfy tohto zoskupenia!

 

Nemecké Trio De Lucs bolo zaujímavé nielen tým, že krstné mená všetkých troch hudobníkov bolo Lukas, ale i pestrosťou vlastných kompozícií. Hlavným FILIPPO VIGNATO inšpiračným zdrojom bolo zjavne E.S.T., nechýbal skromný beatbox, flamenco nálada. Sila výpovede bola silná, ale orinetácia na E.S.T. tu skôr škodila ako bola zdravým prínosom.

 

Víťazná formácia Filippo Vignato Trio hrala v obsadení: Filippo Vignato – trombón a efekty, Yannick Lestra – Fender Rhodes a basový moog a Attila Gyarfas – bicie nástroje a perkusie. Do súťaže prišla s najmodernejšou hudbou, mnohorazy až free jazzom. FILIPPO VIGNATO TRIO Miestami psychedelická pulzácia energie bola skvelá, práca s krabičkovými efektami (všetci – aj bubeník) bola príkladná, nie samoúčelná. A ešte na záver podotýkam, že víťazné trio malo medzinárodné obsadenie, pretože hudobníci pochádzajú z Talianska, Francúzska a Maďarska!

 

Tak 9.000 € je rozdelených a zvyšná tisícka, určená organizátorom tejto MATTHIAS LINDENMAYR súťaže pre najlepšieho sólistu zostala doma v Nemecku. Získal ju zo skupiny Frazer trubkár Matthias Lindermayr. Preplnená mestská sála v Burghausene svedčí za posledné roky o veľkom záujme o mladé jazzové talenty. Tie ani tentoraz nesklamali a odborná porota vybrala do finále ozaj to najlepšie!

 


viac fotiek  Patrick ŠPANKO

Diskusia

« Máj 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel