jazzman# 49924342

SOPOT MOLO JAZZ FESTIVAL - SOBOTA !!!

5.8.2017, Molo, Sopot, PL
15.08.2017

 TYMON TYMANSKI YASSTET Druhý festivalový deň na 21. ročníku Sopot Molo Jazz Festivale 2017 otvoril poľský skladateľ, textár a kontrabasista Tymon Tymanski (* 1968) s jedným zo svojich súborov - Tymon Tymanski Yasstet. Troj-generačná kapela zložená z hudobníkov poľského alternatívneho jazzu zatiaľ nemá vydaný album, ale pracuje sa na ňom. Ich koncert – to bol jazzový uragán, pričom už len obsadenie bolo viac ako zaujímavé: dvojo bicích, dve trúbky, dva saxofóny a rytmika, pričom TYMON TYMANSKI som už dávno na pódiu nepočul hrať kornet. Ich hudba hrala všelijakými farbami, bola melodická, rytmická a páčili sa mi aj baladickejšie kúsky. Veľmi životaschopný projekt jedného z najkoplexnejších umelcov Poľska!

 

 KEN SANGSTER Jedinou čisto zahraničnou formáciou festivalu bolo kanadské zoskupenie z Edmontonu - Kent Sangster’s Obsession Octet, hoci poľské zastúpenie v kapele malo. Totiž Ken Sangster je skladateľ, aranžér, saxofonista a bandleader a jeho manželka Joanna Ciapka-­‐Sangster je nielen huslistka, ale hlavne jeho manželka, ktorá sa v okolí Sopot narodila. V kapele ide o spojenie jazzového kvarteta so sláčikovým kvartetom, pričom toto spojenie je veľmi príjemné, nenásilné. Zaznel Astor K.SANGSTER OBSESSION OCTET Piazolla s tangom, Krzstof Komeda a jeho balada s krásnym soprán saxofónom, strhujúci funk, či na záver Frederik Chopin s netradičným EWI (Electric Wind Instrument). V publiku si musel ozaj každý prísť na svoje chúťky!

 

 LESZEK KULAKOWSKI SEXTET Po Krystyne Stanko sme si vypočuli na festivale aj jej kolegyňu Joannu Knitter, ktorá patrí ešte len k nastupujúcej generácii poľských jazzových speváčok! Vystupovala v programe Love Songs, ktorý pripravil skladateľ a klavirista Leszek Kulakowski. V zostave sexteta sme počuli skvele dramatutgicky vyvážený program, od balady klavíru so spevom, až po groovy songy, pričom autorom hudby bol Leszek Kulakowski a poľských textov Zbigniew Ksiazek. Speváčka Joanna Knitter JOANNA KNITTER sa ukázala v tom najlepšom svetle - oheň a voda v jednej symbióze, milý a sympatický prejav len dokresloval jej kvality a veľkú budúcnosť. V kapele sme spoznali aj slovenskému publiku známeho saxofonistu Tomasza Grzegorskeho.

 

 PIOTR BARON QUINTET Na záver druhého festivalového dňa vystúpil gigant európskeho tenor saxofónu Piotr Baron (* 1961), ktorý už vyše 30 rokov kraľuje poľským rebríčkom v rubrike Najlepší tenor a soprán saxofonista. Časté medzinárodné spolupráce s tými najlepšími a najväčšími svetovými jazzovými hviezdami dávajú Baronovi obrovský základ skúseností a nadhľadu. Vo svojej kapele sa obklopil tými najlepšími z mladšej generácie poľskej jazzovej scény a tvoria tak jeden kompaktný celok, PIOTR BARON ktorý sa hudbou baví. Skladby Piotra Barona interpretuje toto kvinteto s ľahkosťou. Pre mňa osobne bolo práve toto vystúpenie vrcholom majstrovstva, celého festivalu a duchovnej spirituality! A aj preto ani dážď neodlákal poslucháčov z jeho koncertu!

 

 

 

 

 

 


viac fotiek  Patrick ŠPANKO

Diskusia

« Jún 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel