BURGHAUSEN 2008 – 7.ČASŤ – THE BIG 3 PALLADIUM ORCHESTRA !!!
7.marec, 2008, Wackerhalle, Burghausen, Nemecko
30.04.2008
 Po world music prišiel čas v piatok večer na Mambo time!
Orchester v popredí s croonerom, ktorým bol spevák alebo hráč na perkusie a ktorý bol väčšinou aj bandleader, sa udomácnil v New Yorku v 50-tych rokoch 20.storočia. Centrum zábavy ako Mambo Nights intenzívne žili v Palladium Ballrooms.
Sound kubánskeho mamba prišiel na jazzovú scénu do New Yorku v 50-tych rokoch minulého storočia. Usadil sa na 53. ulici West a rohu Broadway. Pod umeleckým vedením kubánskeho trubkára, ktorým bol Mario Bauzá, tri orchestre hrali do tanca tisícke párov na tanečnom parkete v sále Palladium. Bandleader a hráč na maraca a dlhoročný spoluhráč legendárneho Dizzyho Gillespieho
 Machito, hráč na timbales Tito Puente a spevák Tito Rodrigez, až do zatvorenie „ballrooms“ v roku 1966, svojím mambo vírusom zavírili celý New York!
A skokom do blízkej minulosti sa prenesieme do roku 2001, kedy sa narodil Big3. Machitov syn Mario Grillo a perkusionista Tito Rodrigez Jr. - syn vtedajšieho speváka a dcéry Tita Puenta Margaret, zostavili 16-členný All-Star Band z hudobníkov troch orchestrov. A tak vznikol Big3, ktorý prišiel aj do Burghausenu.
Ako pokračovateľ a šíritel afro-kubánskej a hispánskej tradície a kultúry sa the Big3 Palladium Orchestra uviedol na koncerte v tom najlepšom svetle. Darmo, hudobníci hudbou mambo žijú, majú ju v krvi
 a jej hranie je pre nich tak prirodzené, ako dýchanie! Congá, bongá, timbales a iné perkusie udávali tempo, charakter, farbu i náladu celému soundu orchestra. Medzi samými chlapmi bola jediná žena – barytónsaxofonistka Carmen Laboy, ktorá sa vôbec nestratila. Na pódiu sa neustále niečo dialo, sóla striedali sóla, hudobné kúsky občas hudobníci okorenili aj kúskami pohybovými. Kompaktnosť orchestra bola fantastická a nálada na javisku i v hľadisku vynikajúca. To, že vystúpenie v podobe 2 prídavkov končilo tancovaním v publiku, je len dôkazom toho, že táto hudba bude pre Európana znieť stále exoticky a že bude po nej prirodzene vždy lačný!
Diskusia
|