
Prvý jazzový koncert Kultúrneho leta 2006 na nádvorí Starej radnice patril nášmu jazzovému ambasádorovi vo svete – bubeníkovi Martinovi Valihorovi a jeho kvintetu!
Na slovenskej jazzovej scéne sa konečne objavil pre jazz trochu netypický hudobný nástroj! Vibrafón! Hral na ňom Štefan Bugala, absolvent Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne v hre na bicie nástroje a nástroj marimba.
Martin Valihora – bicie nástroje, Juraj Griglák – kontrabas a basgitara, Ondrej Krajňák – klávesové nástroje, Michal Bugala – gitara a Štefan Bugala – vibrafón.
Kvinteto sa prezentovalo najmä skladbami bratov Bugalovcov, pričom mladší Michal študuje

v rakúskom Grazi a aj preto mala formácia modernejší zvuk, než na aký sme na Slovensku zvyknutí. A k tomu ešte kryštálovo-zamatový zvuk vibrafónu – no jednoducho paráda!
Začalo sa v pozvoľnom tempe, so sólami jednotlivých členov skupiny. Potom sa prešlo na rýchle tempo, kde sa až naplno ukázala kreativita jednotlivých členov. Tu je hodné zamyslenie sa, aké talenty a výnimočné osobnosti slovenskej jazzovej scény stáli vedľa seba na jednom pódiu! A čo bolo pre mňa obzvlášť príjemné, vedelo to oceniť aj vypredané nádvorie Starej radnice svojím až frenetickým potleskom v už samotnom úvode koncertu!
Veľmi sviežo pôsobila skladba od skupiny

Radiohead, respektíve jej úprava od Miša Bugalu.
Potom sme si spoločne zaspomínali na Bratislavské jazzové dni 2004 a na skupinu KGV Trio – Krajňák – Griglák – Valihora a v ich podaní coltraneovku Giant Steps.
Na pódiu sa mihol kamarát a spevák Marcel Palonder v jednom slaďáku, ktorý narušil celý koncert a koncepciu. Našťastie iba jednou pesničkou!
A záver koncertu bol opäť v správnych koľajach. V prídavku si Juraj Griglák zahral na Fender Jazz basgitare a my skôr narodení sme si zaspomínali na jeho pamätné vystúpenie po boku Stanleyho Clarka na BJD 1985!
Kto si nezohnal lístok na tento koncert – môže ozaj banovať! Inovatívny,

kreatívny a energiou nabitý bol tento večer vďaka piatim obrovským talentom slovenskej jazzovej scény. Rozletia do sveta aj zostávajúce štyri talenty?