jazzman# 44281001

GITARISTA JAKOB BRO !!!

10.04.2017

 JAKOB  Talentovaný gitarista a skladateľ, popredná postava dánskej jazzovej scény – Jakob Bro. Už je to viac než dekáda, čo tento unikátny gitarista s originálnym soundom zavítal do spoločnosti ECM, vtedy ešte len ako sideman Paul Motiana. Od roku 2015 vydal pre ECM dva sólové albumy, v ktorých zadefinoval svoje hudobné smerovanie. Jeho štýl je typický tým, že sa nesnaží dávať dôraz na techniku, ale skôr na zvukomaľbu, ambient a hru s časom. Možno uňho počuť inšpirácie od jedného z najfarebnejších gitaristov súčasnosti Bill Frisela. Ojedinele vo svojej hudbe využíva aj elektronické prvky. Aktuálne oslavuje 49 rokov.

 

 

Narodil sa 11. apríla 1978 v Kodani. Bro neabsolvoval nikdy nejaké dlhšie hudobné štúdium. Krátky čas dostával lekcie na významných hudobných inštitúciách ako Royal Academy of Music in Aarhus, The Berklee College of Music in Boston  JAKOB BRO  a New School University in New York. Aj keď neabsolvoval kompletné štúdium, pobyt v New Yorku mal naňho veľký vplyv, kde dostával hodiny od významných hudobníkov ako Ben Street a Chris Cheek. Okrem iného prišiel aj do kontaktu s množstvom muzikantov vďaka čomu sa dostal až k Paul Motianovi a objavil sa s ním na albume Garden of Eden (ECM, 2005). Táto spolupráca ho zviditeľnila v širšom kruhu muzikantov a získala mu renomé etablovaného, unikátneho gitaristu. Jeho spolupráce na svojich, či hosťovských albumoch zahŕňajú mená ako Lee Konitz, Bill Frisell, Paul Motian, Kenny Wheeler, Paul Bley, Chris Cheek, Thomas Morgan, Ben Street, Mark Turner, Kurt Rosenwinkel, Andrew D’Angelo, Chris Speed, George Garzone, Oscar Noriega, David Virelles a mnoho ďalších.  JAKOB  Už v čase spolupráce s Motianom rozbiehal svoju sólovú kariéru s albumami Daydreamer (Loveland, 2003) a Sidetracked (Loveland, 2005). Nahrávky Jakobovi priniesli na dánskej scéne úspech a aj niekoľko ocenení ako objav roku a album roku. Od tých čias jeho kariéra každým rokom konštantne rastie a už dávno presiahla hranice dánskej jazzovej scény. V súčasnosti je držiteľom 6-tich ocenení za najlepší jazzový album roku v Dánsku. Taktiež získal niekoľko významných ocenení ako skladateľ. Veľký úspech mala najmä jeho nádherná trilógia albumov Balladeering (Loveland, 2009), Time (Loveland, 2011) a December Song (Loveland, 2013). V roku 2009 sa objavil ako sideman s popredným trúbkarom Tomszom Stańkom na albume Dark Eyes (ECM, 2009).

 

 

Jakob Bro sa v súčasnosti koncentruje najmä na svoje vlastné trio v zložení Joey Baron a Thomas Morgan, s ktorým koncom minulého roka vydal druhý album  JAKOB  v pozícií leadra pre ECM s názvom Streams (ECM, 2016). Za spomienku stojí aj spolupráca s dánskym producentom elektronickej hudby Thomasom Knakom, s ktorým Bro vytvára jedinečné multižánrové prepojenie jazzu a elektroniky ako nikto predtým. Prínos Jakoba Bro spočíva najmä v jeho unikátnom prístupe a myslení, pričom sa snaží vyhýbať konvencií a prehnanej vyumelkovanosti. Jakob Bro poskytol našej redakcií exkluzívny rozhovor, ktorý si môžete prečítať TU! Na Slovensku vystupoval na koncerte v Lučenci v roku 2016.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Január 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel