jazzman# 27549176

TRUBKÁR LACO DECZI !!!

25.03.2013

LACO DÉCZI

Oslavovať 75-te narodeniny v živote jazzmana – to nie je nič výnimočné! Aspoň vo svete, ale u nás – záležitosť veľmi zriedkavá. Avšak skladateľ a trubkár Laco Deczi bude oslavovať svoje okrúhle výročie za morom v New Yorku. Tam totiž emigroval v roku 1987 cez Nemecko a dodnes tam aj žije.

 

Laco Deczi sa narodil 29.marca 1938 v Bernolákove (vtedajší Čeklís) pri Bratislave. Je hudobným samoukom – vždy obdivoval amerického trubkára Clifforda Browna. Deczi v roku 1958 skočil Strednú priemyselnú školu v Bratislave. V rovnakom roku nastupuje do skupiny Academia club, ktorá bola orientovaná na west coast jazz. Neskoršie zakladá formáciu Danubia kvintet. V roku 1959 viedol skupinu East Coast Studio (Laco Bystrický – tenor saxofón, Viktor Hidvéghy – klavír, Gustáv Riška – basgitara, Jozef Škvařil – bicie) zameranú na hard bop. Počas dvoch rokoch vojenčiny v Prahe v roku 1962 hrával na rôznych jam sessions. Po skončení prezenčnej vojenskej služby už v Prahe zostal. Nastúpil do Jazzového orchestra Československého rozhlasu v Prahe, hrával v sextete divadla Rokoko, ... Od 1962 – 1964 bol členom SHQ Karla Velebného, neskoršie Reduta kvintetu. Od roku 1966 Reduta Quartet mal zloženie Laco Deczi – trúbka, Jan Hammer – klavír, Miroslav Vitouš – kontrabas a Laco Tropp – bicie nástroje (ďalší Slovák v Prahe, ktorý tam žije dodnes).

 

V roku 1967 zakladá Deczi svoju vlastnú formáciu Jazz Celula, spolupracuje s klaviristom Lacom Gerhardtom. Od roku 1970 je členom TOČR-u (Tanečný orchester československého rozhlasu v Prahe) a JOČR-u (Jazzový orchester československého rozhlasu v Prahe). V roku 1971 vydáva svoju prvú LP platňu (Opus) s názvom Sentimentálna trúbka. Desaťročie trvajúca spolupráca s gitaristom Zdeňkom "Sarkom" Dvořákom priniesla nahrávanie platní, vystupovanie na zahraničných festivaloch, ...

 

V roku 1980 Deczi absolvoval krátky pobyt v USA, kde hral v Sonny Constanzo Quintet-e a Big Band-e. Skladá množstvo filmovej a televíznej hudby, napr. pre film Věry Chytilovej Kalamita, kde aj účinkuje s Borkom Polívkom. V roku 1985 emigruje aj so synom Vaicom (hrá na bicie nástroje) do Nemecka a po tamer dvoch rokoch do USA. Tu mu na začiatku značne pomohol práve Sonny Constanzo. Po prevrate v roku 1989 Laco Deczi vystupuje na Bratislavských jazzových dňoch 1991 so svojou skupinou Celula New York. Vracia sa postupne aj na iné slovenské jazzové festivaly.

 

Posledné roky Laco Deczi pravidelne navštevuje Európu na jar a na jeseň a takisto v rámci týchto turné má množstvo koncertov v Čechách a zopár na Slovensku. Každý rok nahrá nový album vo svojom vlastnom New York Sound Studiu, ktoré v drvivej väčšine kombinujú latinsko-americký jazz a fusion music. Laco hrával s takými jazzmanmi ako: Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl, Sonny Costanzo, ... Stále v jeho skupine Celula New York hrá i jeho syn Vaico.

 

Laco Deczi vždy hovoril zmesou češtiny a slovenčiny a po emigrácii k tomu pridal i angličtinu. Má veľmi osobitý humor, ktorý nie každému vonia a mnohých uráža. Pamätná je jeho veta: "Správny jazzman by mal zabiť aspoň jedného speváka denne"! Nejlepšie definuje Laca Decziho – rebela, hudobníka, výtržníka a maliara, cimrmanolog Jiří Šebánek, ktorý o ňom napísal Knuhu Na plný plyn.


viac fotiek  Patrick ŠPANKO

Diskusia

« Júl 2019
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel