jazzman# 42310402

KLAVIRISTA CHICK COREA !!!

10.06.2013

CHICK COREA 2011

Niet na svete klaviristu, ktorý by nepoznal toto meno! Jeho skladateľský rukopis časom doviedol až k takmer dokonalosti a tou istou kvalitou sa môže hrdiť v interpretáciách svetových evergreenov. Chick Corea, narodil sa 12.júna 1941, je vo svete jazzu pojem! Začínal v hre na klavíri už ako štvorročný pod vedením otca - jazzového hudobníka. Pred štúdiom dal prednosť hre v orchestri latinskoamerického zamerania, k Milesovi Davisovi išiel s vizitkou od Sarah Vaughan a Stan Getza. Ako majster lyriky sa predstavuje na začiatku 70-tych rokov, potom čo free jazzový súbor Circle „skonal“ na nedostatok angažmán.

 

Potom Chick Corea vsadil na jazz rockovú kartu menom Return To Forever a tento ťah mu vyšiel dokonale. Do sveta jazz rocku sa zapísal veľkými písmenami a takmer desiatkou LP platní. Koniec 70-tych rokov je už v znamení náročnejších projektov, pod ktoré sa podpisoval už iba vlastným menom. Ale elektrické vypätie ho ženie späť k akustickému klavíru a to v duu s vibrafonistom Gary Burtonom. Spoločne s ním a sláčikovým kvartetom sme ho mali možnosť privítať aj na festivale Bratislavské jazzové dni 1983. Bol to vtedy veľký sviatok pre nás všetkých. Chick Corea prešiel mnohými búrlivými vodami jazzovej hudby, vyskúšal si viaceré tempá či žánre. Jeho viacrozmernosť je u neho viacmenej univerzálnosť. Koncom 80-tych rokov sa spojil s mladými neznámymi hudobníkmi, aby obnovil slávne jazz rockové časy minulé. Chick Corea Electric Band si opäť získava masovú popularitu, spoločne s druhým pólom jeho vtedajšej tvorby - Chick Corea Akoustic Bandom. Popri ňom v týchto súboroch vyrástli kontrabasista John Patitucci a bubeník Dave Weckl. I napriek nebezpečenstvu nadprodukcie si Chick Corea vedel zachovať vysokú úroveň svojej tvorby až do podoby štandardu. Vedel i nakoniec i stále vie v sebe spojiť prednosti skladateľa i sólového hráča – improvizátora.

 

Ako skladateľ a klavirista patrí Chick Corea k predným osobnostiam súčasného jazzu pre melodickú invenciu, pre umenie práce vo výraznej miniatúre (napríklad Bartókovské Detské piesne) i schopnosť vybudovať klenutejšie celky. Chick Corea spolupracoval s mnohými jazzmanmi. Okrem iných nahral vynikajúce CD so speváckym virtuózom Bobby McFerrinom (tiež vystupoval na Bratislavských jazzových dňoch) pod názvom Play. Takisto sa viac venuje producentskej práci. Výpočet jeho činnosti nie je úplný a pevne verím, že nás Chick Corea ešte niečím prekvapí. Jeho angažovanie v klasickej hudbe je dobre známe a rád interpretuje diela napríklad W. A. Mozarta. Najnovším albumom je The Vigil, s ktorým koncertov v marci tohto roku v Brne.


viac fotiek  Patrick ŠPANKO

Diskusia

« August 2022
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel